Mów mi Dave (2008) – Maj Nejm is Dejf

Na ulicach atakowały olbrzymie plakaty reklamujące ten film w sławetnym roku premiery. Tak ogromna gęba Eddiego Murphy’ego wywarła na mnie przerażające wrażenie, szczególnie przez ten dziwny uśmieszek. A skoro miałem możliwość obejrzałem w wolnej chwili to cudo. I jak się okazało nawet ja i to zdecydowanie nie byłem przygotowany psychicznie na coś takiego.

Dave Ming Chan to pozaziemski statek kosmiczny kierowany poprzez malutkie ludzki w nim przebywające. Przyleciał na Ziemię w celu odnalezienia zagubionego przedmiotu. Poznaje rodzinę Morrisonów, która pomaga mu odnaleźć ten przedmiot i zapoznać się z ludzkimi zachowaniami.

Pomysł umieszczenia w ludzkim ciele małych ludzików już znamy, w „Microkosmos” zmniejszono i wstrzyknięto z misją ratunkową grupkę naukowców. Pomniejszanie stało się także kanwą udanej komedii science-fiction „Kochanie zmniejszyłem dzieciaki”. Jednak w odróżnieniu do poprzednich tytułów mini ludki z tego filmu to obca cywilizacja robiąca inwazję na Ziemię by zdobyć sól. Sól? Szkoda iż znów twórcy poszli na mega łatwiznę w pisaniu scenariusza, a także prowadzeniu całej fabuły. Jednocześnie pomysł, iż obca forma życia to humanoidy, takie mini humanoidy jest nietrafiony, to najmniej prawdopodobna możliwość, zaistnienie we wszechświecie identycznych istoty jak my. Jednak czego wymagać po komedyjce skierowanej do dzieciaków? Odrobiony więcej realizmu? Po co? Przecież miała to być niezła zabawa… A, no tak, ten film nie spełnia w pełni swego zadania niesienie nieskrępowanego fanu.

Mimika Murphy’ego idealnie nadaje się do wykorzystania w komediach, plus ten jego szalony śmiech. Coraz częściej jest to wykorzystywane w filmach z pogranicza fantastyki i komedii choćby w „Gruby i chudszy”. Szkoda, wielka szkoda że już od wielu, wielu lat ten aktor zatrudniany jest w naprawdę bzdetnych badziewiach, które nie śmieszą. Daleko mu do formy z pierwszego „Gliniarza z Beverlly Hills”. Jeszcze tylko przy dawaniu swego głosu do kreskówek (osioł ze „Shreka”) spełnia swe aktorskie obowiązki.

Sporo tu productplaysments google, yahoo, macintosh. Pewnie na taką kiepściznę nie łatwo byłoby zdobyć fundusze bez takich zagrywek. Minimalizacja kosztów wszędzie robi furorę, nawet w kinach. Pozyskanych funduszy użyto przede wszystkim na gaże aktorów i efekty specjalne. Najwięcej tu komputerowych zagrywek, które tylko męczą wzrok a nie dają radochy z oglądania choćby spektakularnych rozwałek.

Przeżycia związane z przebywaniem wśród ludzi determinują różne zabawne momenty. Znaczy się mają one być zabawne, lecz w paru przypadkach były dość niemrawe. Humor proponowany w tym filmie wycelowany jest w mało wyrobiony gust, cóż małolatów może i ubawi, ja czułem się zażenowany. Łatwo człowiek wyrasta z dowcipów opartych na głupich sytuacjach i około wydalniczych, czyli tym czym chcą nas zabawiać amerykańskie komedie. Cała fabuła to dość niemrawe wykorzystanie motywu obcego na Ziemi. A już spektakularne rozwiązanie akcji pod koniec filmu to typowa, tania zagrywka zaserwowana z braku laku. Zdecydowanie nie byłem targetem do którego skierowany był ten film, w związku z tym nic tu nie wzbudziło mego zainteresowania, cóż kolejny nietrafiony produkt kinowy, przy którym miałem sobie od tak po prostu wypocząć.

Może gdybym miał koło 10 lat „Mów mi Dave” by mnie rozbawił i cieszyłbym się podczas seansu, a tak poczułem się zażenowany. Niewykorzystane pokłady możliwości twórczego rozwinięcia kontaktu mini obcy – człowiek zostały storpedowane i zatopione poprzez niesamowicie kiepski i zawierający w sobie tylko oklepane motywy scenariusz. Zdecydowanie omijać dla własnego zdrowia psychicznego.

Jedna uwaga do wpisu “Mów mi Dave (2008) – Maj Nejm is Dejf

  1. Yoս mаde some good points there. I lookеd on the net for additional informatiߋn aЬout the issue and found most individuals will
    go along with your views on tһis site.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s