Diuna (2021) – wysoki próg wejścia

Od razu to napiszę by potem nie było wątpliwości – za dzieciaka byłem nieco psychofanem „Diuny” Franka Herberta, do tego stopnia, że przeczytałem ją kilka razy. Potem nawet na lekcjach języka polskiego miałem bekę z mojej nauczycielki języka polskiego w liceum, gdy w wypracowaniach używałem tej książki jako spoza kanonu lektur szkolnych, aczkolwiek zawierającej tematykę, o którą jej chodziło. Nawet w pracy magisterskiej mam tę powieść w bibliografii choć jest to zdecydowanie praca badawcza niezwiązana z literaturą, językoznawstwem itp. Przygotowując się do matury też miałem ten tytuł w głowie, gdyż mamy tu i mesjanizm i pracę u podstaw, zrywy powstańcze, walkę z uciskiem, wielką ponad galaktyczną miłość czy nawet postać nieco kmiciciowską (dr Wellington Yueh). A wszystko to w jednej książce „Diunie”… i byłoby wszystkie pięknie, gdyby nie to, iż jest utwór science-fiction. Ten jakże znienawidzony gatunek przez mainstream dziś powoli jest odczarowywany dzięki filmom i serialom, które przez ostatnie 20 lat świecą triumfy. Główny nurt w literaturze zawsze patrzył na fantastykę (czyli sf, fantasy i horror) jako niepoważne bajeczki dla dzieci, a jeśli ktoś pisał zajebiście, ale używał tego typu sztafażu to pisano o nim jako, że wprowadza realizm magiczny. Nie mieli kochones by przyznać, że to literatura jak każda inna. A dziś mamy choćby w Polsce takich autorów jak Jacek Dukaj, który pisze językiem tak bogatym, że aż skromnym i nawet mainstream stara się go zgarnąć w swoje szeregi (tak… są tak pojebani jak nasi politykierzy, że są tylko nasi (cacy) i wasi (fujka). Ale czas na film, a nie moje dziaderskie wspominki i wypominki.

Arrakis to planeta jakich wiele. Zamieszkała przez ludzi zwących się fremenami (pustynny lud z dość specyficznymi zachowaniami, wierzeniami związanymi często z wodą jakiej na piaskach brak), ale ciężka do życia wypełniona pustyniami. I nawet pies z kulawą nogą potrafiący podróżować w przestrzeni i czasie by tu nie rzucił znakującym sikiem, gdyby nie – melanż, przyprawa bez której są niemożliwe podróże na duże odległości w kosmosie. Trafiamy w centrum wydarzeń, gdy to imperator stwierdza, że zarządzający ród Harkonenowie mają spindalać z planety, a ich miejsce zajmie zajmujący coraz wyższą rolę w międzygalaktycznej polityce ród Atrydów. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Młody Paul coraz częściej ma dziwne sny o pustynnej planecie i dziewczynie tam mieszkającej, jak i różnych wydarzeniach z przyszłości i to zanim jego rodzina dowiedziała się o planach szefa wszystkich szefów w kosmosie. Jego matka Lady Jessica jest konkubiną księcia Leto Atrydy, miała okazję przejść hardcorowe szkolenie w zgromadzeniu Bene Gesserit (żeński zakon skupiony na tym, by poprzez odpowiednie zakulisowe dobieranie kto z kim ma się żenić doprowadzić do urodzenia Kwisatz Haderach czyli proroka mesjasza). Jednak wyłamała się i wbrew zakazowi zakonu urodziła syna, choć miała rodzić tylko córki. Ojciec Leto Atryda zostaje postawiony przed zajęciem się pozyskiwaniem przyprawy z Arrakis. Jednak to jest typowe zagranie z tych, gdzie nie ma dobrych wyborów. Gdyby odmówił imperatorowi… kto wie czy jego ród i rodzinna planeta Kaladan mieliby jeszcze rację bytu. Niby wygląda to na ogromne wyróżnienie, ale jednocześnie jest kulą u szyi zawiązaną księciu rzucanemu w ruchome piaski. Jeszcze przed odlotem pojawia się wielebna matka Gaius Helen Mohiam by postawić przed próbą młodego Atrydę. Każe mu włożyć dłoń do pudełka bólu, jednocześnie przykładając mu do szyi ostrze nasączone trucizną. Gdyby z bólu wyjął rękę z pudełka zginie, na szczęście jest twardszy niż wygląda, a i matka szkoliła go w naukach Bene Gesserit. Wychodzi z tego „pojedynku” zwycięsko, ale dla matki wielebnej to zmarnowany potencjał dla mężczyzny (owe umiejętności by przetrwać ból, oraz prorocze sny itd.). Po przylocie okazuje się, że możliwości pozyskiwania melanżu są znikome, gdyż poprzednicy większość zniszczyli i pozostawili tylko zdezelowany sprzęt i infrastrukturę. Do tego już w pierwszych dniach bytowania okazuje się, że Paul pada ofiarą skrytobójczego ataku poprzez użycie grota-gończaka (bardzo małe latające małe urządzenie sterowane przez człowieka, uzbrojone bodajże w zatrute ostrze), którego udaje się mu zneutralizować. Do rodu Atrydów i ich pomagierów dociera, że Harkonenowie nadal mają chrapkę na powrót do kontrolowania najważniejszego miejsca we wszechświecie, a i dobrania się do dupska znienawidzonym Atrydom.

Od razu muszę to napisać – film ma BARDZO WYSOKI PRÓG WEJŚCIA. Już tłumaczę. To co powyżej napisałem w opisie filmu tylko w 30% jest przedstawiane widzowi w trakcie seansu, także szybko i łatwo pogubić się w tym co się dzieje i dlaczego. „Diuna” to niby prosta powieść, ale posiada kilka krążących i łączących się elementów, które co jakiś czas wpływają na siebie. Widz dostaje przeładowany (w sensie pozytywnym) wizualnie obraz, ma wiele pytań a tak mało odpowiedzi. Co chwila możesz się widzu zastanawiać co tu się odpierdala – bo skrócono wszystko do minimum wycinając mogące znużyć współczesnego widza elementy filmu, w których byłoby mniej akcji a więcej treści dającej jasność co tu się właściwie odpierdala. To jest największy mój zarzut względem filmu, choć przed seansem największe obawy miałem odnośnie obsady aktorskiej. I okazało się, że bezpodstawne… choć grający Paula Timothée Chalamet jest taki jakiś nieobecny… ale po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że w sumie takie podejście do tej roli jest ok, iż typ mający tyle wizji, życie pod kloszem bez problemów zwykłego człeka może tak nieco zblazowanie i nieobecnie wyglądać. Całkiem byłbym zadowolony, ale ewidentnie polityczna poprawność dopadła i ten film… otóż syna Pardota Kynesa imperialnego planetologa czyli Lieta-Kynesa, półfremena gra kobieta Sharon Duncan-Brewster i chyba nie muszę dodawać koloru jej skóry. Jednak Max von Sydow z filmu „Diuna” z 1984 roku jest tu o niebo… o galaktyki bliżej postaci z książki i nie chodzi tu o kolor skóry. Natomiast Jason Momoa jako Duncan Idaho to kurde bardzo dobry wybór. Troszkę za mało obleśny, skurwysyński i zwyrodniały jest baron Vladimir Harkonnen odgrywany przez Stellana Skarsgårda. A reszta wkomponowuje się w obraz niczym wsiąkająca w pustynię woda – nie pozostawia brzydkich śladów.

Już w początkowych senach na rodzinnej planecie Atrydów czyli Kaladanie jest scena, która swą stroną wizualną tak mocno mi wcięła się w głowie, że od razu pojawił mi się pewien obraz Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”.

Ja wiem… w tej scenie nie ma laseczki, ani tego morza mgieł, ani nie jest jasnowłosym, ale tak to widziałem. Do tego klimat pasujący do tegoż obrazu. Strona wizualna robi pozytywne wrażenie. Tu czuć ogrom tego co się dzieje, i tego co widzimy. To nie są małe miejsca i nieznaczące wydarzenia. Nie. Tu odgrywają się właśnie losy wszechświata – ale szary widz nie mający wstępnej wiedzy odnośnie książki, tego nie poczuje w pełni. A szkoda.

Świetnie, że wskrzeszono tenże zajebisty wytwór jakim jest „Diuna” Franka Herberta, cieszę się niezmiernie, gdyż z perspektywy czasu mam odczucie, że jak czytałem to pacholęciem będąc miałem poczucie, że Herbert zrobił to samo w sf co Tolkien w fantasy „Władcą pierścieni” czyli stworzył epickość, którą otworzył i zamknął jednocześnie temat. Tutaj ową epickość widać od strony wizualnej, jak i obsady – gdyż mamy tu poza wymienionymi także Josha Brolina, Javiera Bardema, Charlotte Rampling jak i Oscara Isaaca czy Dave’a Bautistę. Cieszę się też, że tłumacze sięgnęli po stare dobre tłumaczenia i mamy fremenów (mieszkańcy Arrakis) i filtrfraki (specjalne stroje pozwalające z wydzielin ciała odzyskiwać wodę) a nie wolan i destylozony. „Diuna” dostała należnego jej rozmachu i z tego się cieszę. Mniej się cieszę z tego, że to tylko część pierwszej książki z cyklu i nie wiem czy wszystkie zostaną zekranizowane.

Tak czy inaczej obejrzeć warto choć jak wspomniałem ma ten film wysoki próg wejścia by w pełni cieszyć się z tego co widzimy na ekranie, więc nie mogę tego oceniać mega wysoko. Tak czy inaczej oglądajcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s