Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019) – „bohaterski” gangsta

Kinowa gangsterka ma aktualnie swój czas w rodzimej kinematografii i taki Veguś o tym wie, więc ciągle o tym kręci. Tym razem zrobił to ktoś inny czyli Maciej Kawulski. Film ten miałem obejrzeć nawet w kinie, ale jakoś tak wyszło, że nie wyszło. A teraz Netflix wrzucił w swe ramy, więc ułatwiło się wrzucenie tego obrazu na ruszt.

Zaczyna się od psioczenia na pyszałka Masę co sprzedał kumpli. A potem o młodości i to nie w patologicznej rodzinie. Już jako dzieciak lubił się napierdalać przez co miał problemy w szkole. Do tego kradł ojcu taksówkę w nocy i jeździł z kumplami i wtedy zobaczysz gangusów co to nie chodzą do pracy, szlajają się po nocy chleją ile wlezie i dymają kogo chcą. I nagle obciągająca mu małolata, która potem została posłanką zwróciła jego uwagę na kurestwo, a raczej zyski z niego. Więc został sutenerem i zarabiał kokosy przywożąc arabom by podymali w dupsztyla. A w latach 90-tych został kapralem mafii. I wszystko się zaczęło. A reszta? Reszta była historią.

Największy plus tego film to muzyka… dobre kawałki nie tylko polskie, ale i zagramaniczne choćby Deep Purple! Tocz to niesłychane i niespotykane w rodzimym kinie, by hity wrzucać, za które trzeba zapłacić porządne pieniądze. Plusem też jest sprawnie poprowadzona linia fabularna i atrakcyjność Natalii Szroeder. Wcześniej to bardziej ją słyszałem niż widziałem, a on jest całkiem całkiem. Że też nie zauważyłem byłem…

A film ten to przede wszystkim prezentowanie jakim to fajnym wyborem życiowym jest bycie gangsterem, takim prawdziwym, charakternym z zasadami. A pierwszy zasada gangsterki to brak jakichkolwiek zasad i norm społecznych. Inaczej przecież by się tym gównem nie zajmowali, ale małoletnim zawsze imponują tacy co to kaskę mają, się wożą itd. I ciągle jacyś będą się garnąć to tego szitu i ten film to pokazuje, ale klasyczny Seba tego nie zrozumie i nie pojmie. Za dużo tu było ckliwości jak to dobrze robią, bo odpalają tylko „złych” i okradają tych co mają. Takie tam zabiegi pudrowania i lukrowania gówienka, plus tłumaczenia się przed samym sobą, by zrobić ten bąbelek, kokon normalności oszukując samego siebie. Tworząc zasady jakich nie mają inne gangusy by być lepszym od innych gansta. A realnie cóż… moralnie każdy z nich leży i kwiczy, ale wiadomo z pozycji władzy jaką im daje kasa, siła, bezwzględność i układy mogli wszystko. Dziś się to mocno zmieniło, bo wiadomo rządzący nie lubią konkurencji by opierdalać z dobra swoich obywateli. Więc pozbywają się tych pseudo janosików. I jak wieść gminna niesie z różnych źródeł… większość z tych „charakternych chłopaków” rozpruwał się na psiarni, niektórzy nawet o to nie pytani. Ale nie psujmy tego gangsta etosu. Przecież praca jak każda inna, tylko zawsze kończy się tak samo – kop sobie dołek.

Wracając do filmu i kończąc wywód o wydźwięku moralizatorskim, otóż dłuższą chwilę zabrało mi zabranie się wreszcie do niego, a to na fali części niejako drugiej czyli „Jak pokochałam gangstera”, który robił furorę Netflixową kilka miesięcy temu. I żeby w pełni ocenić dwójeczkę (buehuehuehue rozumiecie? dwójeczkę!) obejrzałem część pierwszą. W sumie widzę dlaczego mógł się podobać – tym swoim sprawnym montażem, dobrze poprowadzonej osi fabularnej i sensownej obsadzie, okraszonej dodatkiem rodem z zachodu czyli oryginalnym utworom muzycznym używanym w trakcie seansu, a nie tylko tworzonym przez nołnejmowe grupy muzyczce popierduszce, która często jest strzałem w kolano i kolejnym gwoździem do trumny danego filmu. Tu nie popełniono tego błędu, a nawet poszli dalej i zatrudnili w różnym stopniu znane postacie jak Natalia Siwiec, Marek Dyjak, Wini, Piotr Rogucki, Waldemar Kasta.

Obejrzeć można, po coś na tym Netflixie jeszcze wisi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s