Obsługiwałem angielskiego króla (2006) – przeżywszy ciekawe czasy

Jest tylko jeden człowiek, który całym swym filmowym kunsztem idealnie oddaje estetykę powieści Hrabala na dużym ekranie. Jest nim Jiri Menzel. I na szczęście to w jego ręce (z pewnymi perturbacjami) wpadła książka i pomysł do zrealizowania w formie obrazkowej, czyli poruszających się obrazków kinem zwana.

Film ten to historia życia Jana Dítě, prostego Czecha, który ma marzenie zostać milionerem. Zaczyna od sprzedaży kiełbasek na dworcu, prosto z peronu do wagonów. Potem przenosi się na „salony” i robi jako kelner wykorzystując szanse jakie się przed nim pojawiają i wspina coraz wyżej ku upragnionym milionom koron.

Kolejny raz widzimy, iż Czesi jak mało który naród Europy Środkowej, potrafią rozliczyć się ze swą historią ze spokojem. Pełno tu humoru, wyśmiewania narodowej niechęci do walki, umiejętność poradzenia sobie z duchami przeszłości bez widma tabu dumy narodowej, jakim u nas obrosła heroiczna walka z hitlerowcami. Także nagość (której jest tu sporo, acz jest bardzo przyjemnie dozowana) to czysta radość życia. Kobiece ciało pomimo, iż ma przede wszystkim poruszyć u odbiorcy odczucia estetyczne, jak i erotyczne nie jest traktowane przedmiotowo. U żadnej z golusieńkich, jak pan bóg stworzył pań nie zauważyłem ingerencji chirurgiczny – piersi małe czy duże, zawsze naturalne i bez silikonu. Za naszą południową granicą traktuje się nagość z nie tyle, że z pełnym szacunkiem, ale nie widać by ich to krępowało, jest to dla nich naturalne. Nie zakazuje się pokazywania golizny i nie prowadzi to do żadnych wzrostów dewiacji, przestępstw na tle seksualnym itp. (a takich argumentów przeciwko ludzkiemu ciału używa się w naszym kraju).

Tytułowy bohater jak sam o sobie mówi „ma szczęście w nieszczęściu”. Od samego początku pracuje w gastronomi, najpierw sprzedaje kiełbaski na dworcu, by wreszcie jako kelner obsługiwać coraz znamienitszych klientów. Kariera od zera ukazana jest w specyficzny sposób jako retrospektywa wydarzeń. Opowiada nam o tym Jan Dítě, już jako starszy mężczyzna po przejściach. Iście amerykańska kariera od zera do milionera, ale bez kontekstu ukradnięcia pierwszego miliona.

Wraz z głównym bohaterem jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń – zagarnięcia Czech przez III rzeszę, nieliczne przykłady oporu skierowanego na napływającą ludność niemiecką, próby asymilacji narodu Czeskiego, wywóz żydów, odzyskanie niepodległości, zaplecze wojennej machiny, czy wprowadzenie własności publicznej na miejsce prywatnej wraz z „wyzwolicielami” ze wschodu.

Główny bohater w ciekawy sposób na „dzielenie się” monetami z innymi. W każdym okolicznościach przyrody ot tak rzuca na ziemię pieniądze i okazuje się, że czy to robi na salonach, czy na ulicy – ludzie wszystkich stanów schylają się, klękają i chodzą na czworaka byleby tylko zebrać choć jeden pieniążek. Jest on także niezwykłym estetą jeśli chodzi o kobiety. Każda z pań, która przekroczyła próg łoża Jana Dítě zostaje potraktowana jako istne płótno, na którym mężczyzna ten tworzy ciekawe kompozycje z jedzenia, kwiatów, banknotów. Zawsze po wykonaniu tego istnego dzieła sztuki, hołdu, peanu na część piękna kobiecego ciała – umożliwia żywemu płótnu na obejrzenie efektu końcowego w przyniesionym dużym lustrze.

Znów wypada tylko pozazdrościć Czechom ich podejścia do swej historii, gdzie zamiast tylko lamentu i płaczu za zniweczonymi szansami, czy też utyskiwaniem na II wojnę światową, tak jak u nas, jest spora doza lekkości bytu. W spokojnym tonie opowiedziano losy kraju podczas wojennej zawieruchy. Zdecydowanie warto obejrzeć ten film, nie tylko dla sporej dozy przyjemnej dla oka nagości, czy też typowo czeskiego poczucia humoru, ale także po to by zobaczyć jak stary mistrz (Jiri Menzel) pokazuje klasę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s